Halucinace z Absintu: Mýty a Fakta o Této Tajemné Lihoře

Halucinace z Absintu: Mýty a Fakta o Této Tajemné Lihoře

dubna 26, 2024 publikoval Veronika Kovaříková

Co je to absint a proč je obklopen mýty?

Absint je silný alkoholický nápoj, který je známý pro svou charakteristickou zelenou barvu a silnou anýzovou chuť. Původ tohoto nápoje sahá do konce 18. století ve Švýcarsku, ale jeho popularita vrcholila v 19. a na počátku 20. století ve Francii, zejména mezi spisovateli a umělci jako byli Vincent van Gogh a Oscar Wilde. Pověsti o absintu často zmiňují jeho údajné halucinogenní účinky, které byly připisovány přítomnosti thujonu – složky získávané z pelyňku, který je jednou z hlavních ingrediencí absintu.

Skutečně může absint způsobit halucinace?

Mnoho historických zpráv a literárních děl zmiňuje absint jako nápoj, který může vyvolat halucinace. Avšak moderní vědecké studie ukazují, že množství thujonu v absintu, dokonce i v těch tradičnějších značkách, je příliš nízké na to, aby mohlo vyvolat podobné účinky. Co však může ovlivnit vnímání a pocity po požití absintu, je jeho vysoký obsah alkoholu, který často přesahuje 60% objemu. Alkohol sám o sobě může vést k zesílení smyslovaných zážitků a mírnému změnění stavu vědomí, ale ne k pravým halucinacím, jak si mnozí myslí.

Historický kontext a zákaz absintu

Absint byl na vrcholu své popularity v 19. století opravdu považován za nebezpečný. Spojování s neřestmi a morálním úpadkem, stejně jako několik veřejně medializovaných případů, kde byli lidé po požití absintu zapojeni do násilných činů, vedlo k jeho zákazu v mnoha zemích včetně Spojených států amerických a mnoha evropských států na začátku 20. století. Tento zákaz byl z velké části založen na nesprávném porozumění účinkům absintu a sociální panice. Absint se začal legálně vracet na trhy v devadesátých letech 20. století po přehodnocení jeho zákazu a potvrzení, že obsahuje pouze velmi malé množství thujonu.

Moderní absint a jeho konzumace

S návratem absintu na trh se také vrátil zájem o jeho tradiční rituály konzumace. Klasický způsob podávání zahrnuje použití speciální lžičky, na kterou se umístí kostka cukru. Nad tuto lžičku se poté pomalu nalije studená voda, což způsobí, že nápoj 'zmračí' – zakalí se bílou emulzí. Tento efekt je způsoben esenciálními oleji v absintu, které jsou nerozpustné ve vodě, a je znám jako 'louche efekt'. Zatímco někteří lidé popíjejí absint čistý, většina preferuje právě tento tradiční způsob, který mírní jeho silnou chuť a zvyšuje chuťový zážitek.

absint halucinace thujon historie

Váš komentář