Rizika používání dabs: Proč byste se měli vyhnout této formě konzumace marihuany

Rizika používání dabs: Proč byste se měli vyhnout této formě konzumace marihuany

prosince 23, 2023 publikoval Veronika Kovaříková

Co jsou to dabs a jak se konzumují

V poslední době se stále častěji setkávám s termínem 'dabs' a rozhodla jsem se ponořit hlouběji do toho, co to vlastně znamená. Dabs jsou koncentráty marihuany, které se získávají extrakcí THC a dalších kanabinoidů pomocí rozpouštědel, jako je butan nebo CO2. Výsledkem je lepkavá hmota s vysokou koncentrací účinných látek, která se obvykle vaporizuje na horké podložce a inhaluje pomocí speciálního nástroje zvaného dab rig. Vtipně se tomuto procesu říká 'dabbing'. No řekněte, nedojde vám chuť na tanec?

Psychoaktivní účinky a jejich vliv na zdraví

Jak už to u silných látek bývá, i dabs mají svůj vliv na psychiku. Mají vyšší koncentraci THC než běžná marihuana, což vede k intenzivnějším psychoaktivním účinkům. Abych byla upřímná, dostat se na oběžnou dráhu raketou plnou THC nemusí být pro každého tím nejlepším cestovním zážitkem. Existuje obava, že tak silná dávka může vést k závislosti a způsobit psychické problémy jako jsou úzkostné stavy, paranoia a u některých lidí dokonce i psychotické reakce.

Zdravotní rizika spojená s použitím rozpouštědel

Když se rozhodnete pro dabbing, měli byste vědět, že proces extrakce při výrobě dabs je často prováděn rozpouštědly, která mohou představovat riziko pro zdraví. Butan, pokud není odstraněn náležitě, může být velmi nebezpečný a jeho zbytky by rozhodně neměly končit ve vašich plících. Pokud máte rádi výbuchy jen ve filmech, měli byste se detailně zajímat o to, jak byly váše dabs zpracovány. Vzpomenete si na mě, když budete příště číst etiketu.

Možná škoda na plících kvůli teplotám inhalace

Všichni víme, že dýchat horúci vzduch není to nejzábavnější. A u dabbingu jde o extrémní teplo. Nadsázka na stranu, ale inhalace páry při vysokých teplotách, které jsou potřebné k vaporizaci dabs, může vést k podráždění dýchacího traktu. Už si to představujete? Místo krásné sauny hot yoga pro vaše plíce. Bez relaxační hudby ale a s riskantními následky.

Zvýšené riziko předávkování

Měření správné dávky u dabs je jak hledání pokladu bez mapy. Kvůli vyšší koncentraci THC je riziko předávkování a nežádoucích účinků podstatně vyšší. Už jen myšlenka na to, že bych místo relaxace mohla skončit na pohotovosti s pocitem, že mám srdce jak rozesmátý bubínek na festivalu, dává mi dobrý důvod se tomuhle zabavení vyhýbat.

Sociální a právní důsledky dabbingu

Dabbing je v mnoha zemích ilegální, a tak jeho používání může mít nejen zdravotní, ale i právní následky. Je důležité si uvědomit, že ne všechna dobrodružství vedou k pokladu; některá mohou skončit i na policejní stanici.

Alternativy k dabs

Existuje mnoho jiných způsobů konzumace marihuany, které jsou potenciálně bezpečnější. To neznamená, že jsou kompletně bez rizika, ale všichni známe ten starý dobrý slogan 'V rozmanitosti je krása'. A tak se bohatá paleta produktů od vaporizérů po edibles jeví jako lepší volba pro ty, co hledají méně rizikový způsob použití.

Tipy pro bezpečnější konzumaci

Aby vaše používání marihuany bylo bezpečnější, měli byste si být vědomi všech potenciálních rizik a snažit se omezit jejich dopad. Jednou z možností je konzumace marihuany v nižších koncentracích THC, dostatečné hydratace a nespoléhání se na marihuanu jako na únikovou cestu od problémů.

Závěr

Je to jako všechno v životě – s mírou a uvážením. Pokud se rozhodnete pro konzumaci marihuany, mějte na paměti, že bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. A pokud máte o tomto tématu nějaké další otázky, nebojte se zeptat profesionálů. Zůstaňte bezpeční, informovaní a nezapomeňte, že i když je život dobrodružství, health points nejsou jen věc videoher, ale něco, co bychom si měli vážit i v reálném světě.

dabs zdravotní rizika konzumace marihuany THC

Váš komentář